Αθλητικά

Πρωταθλητές ΒΔ Ελλάδας οι «μικροί» του ΠΑΣ

Off

Στιγμές χαράς και συγκίνησης στο ουδέτερο Κλειστό Γυμναστήριο της Άρτας το Σάββατο το απόγευμα, όπου διεξήχθη ο μεγάλος τελικός του Πρωταθλήματος Προμίνι 2006 ΕΣΚΑΒΔΕ, ανάμεσα στον ΒΙΚΟ ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ και την ομάδα της Νικόπολης, με την ομάδα των Ιωαννίνων να επικρατεί με 39-36. Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την ομάδα της Νικόπολης να μπαίνει με φόρα και να προηγείται 0-9, με την ομάδα του ΠΑΣ να δείχνει εμφανώς αγχωμένη και σαστισμένη στα πρώτα λεπτά.  Η ηρεμία επανήλθε γρήγορα και σιγά σιγά άρχισε η διαφορά να μειώνεται, με το 1ο δεκάλεπτο να λήγει 10-15 υπέρ της Νικόπολης. Στο 2ο δεκάλεπτο η άμυνα του ΠΑΣ έβαλε δύσκολα στην ομάδα της Πρέβεζας και έτσι το ημίχρονο έληξε με σκορ 20-21 και όλα να δείχνουν ότι στην επανάληψη ο αγώνας θα ήταν ντέρμπυ. Η εικόνα του 3ου δεκαλέπτου ήταν παρόμοια με αυτή του 2ου, με τις δύο ομάδες να παίζουν εξαιρετική άμυνα, τους αθλητές αγχωμένους να αστοχούν σε πολλά σουτ και τον ΠΑΣ να παίρνει κεφάλι στο σκορ κλείνοντας το δεκάλεπτο μπροστά με σκορ 30-26. Η άμυνα του ΠΑΣ συνέχισε να σφίγγει στο τελευταίο δεκάλεπτο, κρατώντας την ομάδα της Νικόπολης για πολλά λεπτά στους 29 πόντους, αλλά στην επίθεση δεν κατάφεραν να χτίσουν μια διαφορά, με το σκορ να είναι στο 34-29 κολλημένο στον φωτεινό πινάκα. Μια ξαφνική αντεπίθεση της Νικόπολης έφερε το παιχνίδι στον πόντο (34-33) 1.51 πριν τη λήξη του αγώνα, τις κερκίδες στο πόδι και την αγωνία στο κατακόρυφο. Δύο χαμένες επιθέσεις εκατέρωθεν δεν άλλαξαν το σκορ, αλλά ένα δίποντο του ΠΑΣ από τον Τζιμογιάννη, ένα κλέψιμο στην άμυνα του Αγγέλη Κ. και ένα τρίποντο στην επόμενη επίθεση ξανά του Τζιμογιάννη, έγειραν οριστικά την πλάστιγγα υπέρ του ΠΑΣ που έδειξε να έχει την απαραίτητη ψυχραιμία στο τέλος  με το σκορ να πηγαίνει στο 39-33 και το χρονόμετρο να δείχνει μόλις 12 δευτερόλεπτα να απομένουν. Το τρίποντο της Νικόπολης σε νεκρό χρόνο απλά διαμόρφωσε το τελικό σκορ σε 39-36, με όλη την αποστολή του ΠΑΣ να ξεσπούν σε τρελά πανηγύρια. Η συγκίνηση των ανθρώπων της ομάδας ήταν έκδηλη στα πρόσωπά τους, βλέποντας ότι οι κόποι και οι θυσίες της συγκεκριμένης φουρνιάς αθλητών αλλά και των γονιών τους που είναι πάντα παρόντες για να βοηθάνε με κάθε τρόπο σε αυτό, αποδίδουν καρπούς. ΒΙΚΟΣ Π.Α.Σ. ΓΙΑΝΝΙΝΑ: (Αναστασίου) Χρηστάκης (2007), Τζιμογιάννης (2006), Σταμάτης (2007), Γιαννούλης (2007), Αγγέλης Κ (2006), Παπαναστασίου (2006), Ζώνιος Α (2007), Ζώνιος Π (2006), Τσίρμπας-Αναγνώστου (2006), Μπάσιος (2007), Παπανικολάου (2007), Αγγέλης Η (2007), Αγγέλης Α (2006), Αποστόλου (2006)