Περισσότερο και από το ισόπαλο αποτέλεσμα με την Ξάνθη, ίσως περισσότερο και από την σφαγιαστική διαιτησία (μία ακόμη τη φετινή χρονιά) σε βάρος της ομάδας, οι φίλοι του ΠΑΣ αγανάκτησαν με κάτι άλλο. Η έλλειψη πάθους και αγωνιστικότητας των παικτών, αποτέλεσε σημείο των παρατηρήσεων που έκαναν φίλοι της ομάδας προς τον Γ. Χριστοβασίλη μετά το τέλος του αγώνα, επισημαίνοντας αυτό που είναι οφθαλμοφανές.
Ότι πλην ελαχίστων εξαιρέσεων, η πλειονότητα των παικτών της ομάδας, δείχνει να μην έχει αντιληφθεί την κρισιμότητα των στιγμών και της γενικότερης κατάστασης με την οποία βρίσκεται αντιμέτωπη η ομάδα.
Ένα βήμα πριν τον υποβιβασμό είτε απευθείας είτε μέσω αγώνων μπαράζ, θεωρείται αδιανόητο, η έδρα του ΠΑΣ να είναι… εκκλησία στον αγωνιστικό χώρο. Την ίδια ώρα, άλλες συνδιεκδικήτριες της παραμονής κερδίζουν παιχνίδια ή βαθμούς, με τους παίκτες να παίζουν σαν… μανιασμένοι, κάτι που επίσης έχει επισημανθεί (περίπτωση Λάρισας, ακόμη και του υποβιβασμένου Απόλλωνα).
Αν οι παίκτες του ΠΑΣ δεν καταφέρουν να βγάλουν πάθος και ένταση, είναι ανώφελο να συζητά οποιοσδήποτε για τυχόν προοπτικές σωτηρίας στο πρωτάθλημα.
Φαντάζει όμως περίεργη η στάση τους, ανεξάρτητα από την ποδοσφαιρική τους αξία και ικανότητα, να δείχνουν ότι δεν τους απασχολεί και πολύ, η περίπτωση του υποβιβασμού της ομάδας, την οποία θα χρεωθούν άλλωστε (και) οι ίδιοι…
Ο ΠΑΣ δεν έχει «γυρίσει» κανένα παιχνίδι στο οποίο βρέθηκε πίσω στο σκορ και αυτό είναι σαφές δείγμα κακής ψυχολογίας, αλλά και περιορισμένων ικανοτήτων και διαχείρισης της ποδοσφαιρικής αναμέτρησης.
Το παιχνίδι με τη Λαμία την Κυριακή είναι οριακό για πολλούς λόγους, αφού μαζί παίζουν την ίδια αγωνιστική και άλλες συνδιεκδικήτριες της παραμονής.
Η Λάρισα υποδέχεται τον Λεβαδειακό, ο Απόλλωνας υποδέχεται τον ΟΦΗ, η Ξάνθη τον Αστέρα και ο Παναιτωλικός τον Πανιώνιο.
Αν οι Γιαννιώτες καταφέρουν να πάρουν τη δεύτερη εκτός έδρας νίκη τους στο πρωτάθλημα, το σίγουρο είναι, ότι δε θα έχουν μείνει πίσω στη βαθμολογία. Σε κάθε διαφορετική περίπτωση, μάλλον η κατάσταση θα γίνει περισσότερο δύσκολη…
Τιμωρία για τους διαιτητές
Μπορεί να είναι αναμενόμενη η τιμωρία τους, όμως επί της ουσίας δεν αλλάζει κάτι για τον ΠΑΣ. Ο λόγος για τους διαιτητές της αναμέτρησης με την Ξάνθη, Γρατσάνη και Δημόπουλο, που παραπέμφθηκαν από τον παρατηρητή για τις εγκληματικές υποδείξεις τους σε βάρος του ΠΑΣ και δεν πρόκειται να διευθύνουν πάλι αγώνα τις επόμενες αγωνιστικές. Στα αξιοσημείωτα, ότι το σύνολο των λαθών που έκαναν διαιτητής και α’ βοηθός στην αναμέτρηση ήταν όλα σε βάρος του ΠΑΣ…
Κατηγορίες
- Επικαιρότητα(18.898)
- Πολιτικό Ρεπορτάζ(491)
- Ελλάδα(127)
- Οικονομία(1)
- Πολιτισμός(4.055)
- Εκδηλώσεις(1.519)
- Ήπειρος(1.957)
- Αθλητικά(2.819)
Αρθρογραφία
Είσοδος