![](https://www.ele.gr/wp-content/uploads/2021/01/katafygio.jpg)
Σε υψηλό επίπεδο διατηρείται ο συντονισμός του Δήμου Ιωαννιτών για τη διαχείριση των αδέσποτων ζώων.
Νέα σύσκεψη έγινε στο Δημαρχείο με τη συμμετοχή του Δημάρχου Μωυσή Ελισάφ, εκπροσώπων της Ελληνικής αστυνομίας και της δημοτικής αστυνομίας, του εντεταλμένου συμβούλου Νίκου Τσόλη και υπηρεσιακών παραγόντων.
Στη σύσκεψη έγινε εκτενής συζήτηση γύρω από τον ουσιαστικό έλεγχο που αφορά την πιστή τήρηση των κανόνων της διαβίωσης των δεσποζόμενων ζώων, την εγκατάλειψη ζώων, καθώς επίσης το σοβαρό πρόβλημα που προκύπτει με δηλητηριάσεις σκύλων στην πόλη μας και αποφασίστηκε να ενταθούν οι έλεγχοι προς κάθε κατεύθυνση.
Υπενθυμίζεται ότι κάθε ιδιοκτήτης κατοικίδιου ζώου υποχρεούται να προβαίνει απαραίτητα στην ηλεκτρονική σήμανση του ζώου του και να προσκομίζει αντίγραφο στον Δήμο, όπως επίσης και στον εμβολιασμό του για την έκδοση βιβλιαρίου υγείας και στην τοποθέτηση σε εμφανές σημείο του περιλαίμιου του ζώου μεταλλικής κονκάρδας. Αυτές οι ενέργειες προβλέπονται από το νόμο και η παραβίαση τους έχει ως αποτέλεσμα την επιβολή προστίμων.
Οι αρμόδιες υπηρεσίες του Δήμου είναι στην διάθεση του κάθε ενδιαφερόμενου και για περισσότερες πληροφορίες υπάρχουν τα τηλέφωνα 2651361165 και 2651361380.
Related Posts
-
27 Ιουλίου 2024 -
23 Ιουλίου 2024 Στα Γιάννενα το συνέδριο των Ηπειρωτών Εξωτερικού
-
20 Ιουλίου 2024 Συνέχεια εργασιών επισκευής στα σχολεία
-
19 Ιουλίου 2024 Επιχείρηση εξόντωσης αδέσποτων με φόλες
-
17 Ιουλίου 2024 Δεν τα βρίσκουν Περιφέρεια και Δήμος για το επίχωμα
-
12 Ιουλίου 2024 Σφραγίζονται οι μη λειτουργικές «Γωνιές Ανακύκλωσης»
Κατηγορίες
- Επικαιρότητα(18.906)
- Πολιτικό Ρεπορτάζ(491)
- Ελλάδα(127)
- Οικονομία(1)
- Πολιτισμός(4.058)
- Εκδηλώσεις(1.520)
- Ήπειρος(1.957)
- Αθλητικά(2.819)
Αρθρογραφία
Είσοδος