![](https://www.ele.gr/wp-content/uploads/2021/09/ΝΟΙ-ΣΤΑΜΟΣ-ΣΩΤΗΡΗΣ-1024x768.jpg)
Ο 2ος Διεθνής Αγώνας «εις μνήμη Σωτηρίου Στάμου» θα λάβει χώρα την Κυριακή στη λίμνη Παμβώτιδα. Τον αγώνα διοργανώνει ο Ναυτικός Όμιλος Ιωαννίνων ως ελάχιστο φόρο τιμής στον αείμνηστο πρόεδρό του Σωτήρη Στάμο, τον άνθρωπο που επί μακρά σειρά ετών σφράγισε με την παρουσία και την προσφορά του την πορεία του Ν.Ο.Ι..
Στον Αγώνα θα λάβουν μέρος 16 σωματεία από όλη τη χώρα με περίπου 300 αθλητές των κατηγοριών Παίδων – Κορασίδων και Εφήβων – Νεανίδων, ενώ μαζί με τους συνοδούς των αποστολών οι επισκέπτες στα Γιάννενα θα ξεπεράσουν τους 350. Κρίθηκε δε σκόπιμο εκ μέρους του Ν.Ο.Ι. να παραμείνει η διοργάνωση σε συγκεκριμένο πλαίσιο όσον αφορά στις συμμετοχές λόγω των μέτρων προστασίας από τη διασπορά του κορωνοϊού.
Συνολικά θα γίνουν 26 κούρσες σε 14 αγωνίσματα, οι οποίες θα ξεκινήσουν στις 09.00 και θα ολοκληρωθούν στις 12.15. Αμέσως μετά θα ακολουθήσουν οι απονομές μεταλλίων στους νικητές, οι οποίες θα γίνουν στις εγκαταστάσεις του ΠΕΑΚΙ (μπροστά από τα λεμβαρχεία του).
Ο 2ος Διεθνής Αγώνας «εις μνήμη Σωτηρίου Στάμου» διοργανώνεται με τη συνεργασία της Περιφέρειας Ηπείρου και του Πνευματικού Κέντρου του Δήμου Ιωαννιτών και τελεί υπό την αιγίδα της Ελληνικής Κωπηλατικής Ομοσπονδίας (ΕΚΟ ΦΝΣ).
Related Posts
-
23 Ιουλίου 2024 -
20 Ιουλίου 2024 Για την υπεράσπιση του τίτλου ο ΝΟΙ στην Καστοριά
-
4 Ιουνίου 2024 Σπουδαίες εμφανίσεις από τα «κουπιά» του Ν.Ο.Ι.
-
-
12 Απριλίου 2024 ΝΟΙ – Παρέλαβε τα κύπελλα του Πρωταθλητή και Πολυνίκη Ελλάδος
-
27 Φεβρουαρίου 2024 Αγώνας ζωής για την Παλαιστίνη
Κατηγορίες
- Επικαιρότητα(18.902)
- Πολιτικό Ρεπορτάζ(491)
- Ελλάδα(127)
- Οικονομία(1)
- Πολιτισμός(4.058)
- Εκδηλώσεις(1.520)
- Ήπειρος(1.957)
- Αθλητικά(2.819)
Αρθρογραφία
Είσοδος