![](https://www.ele.gr/wp-content/uploads/2021/12/ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΣ-754x1024.jpg)
Ο «Αμερικάνος» είναι το έργο που θα ερμηνεύσει η Συμφωνική Ορχήστρα του Δημοτικού Ωδείου Ιωαννίνων. Το Πνευματικό Κέντρο Δήμου Ιωαννιτών παρουσιάζει το Σάββατο 18 Δεκεμβρίου και ώρα 20:30, στην αίθουσα «Β. Πυρσινέλλας» με τη Συμφωνική Ορχήστρα την καντάτα για αφηγητή, σολίστ, χορωδία και ορχήστρα βασισμένη στο ομώνυμο έργο του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη.
Οι συντελεστές είναι: Μουσική: Μιχάλης Γληνιαδάκης, Λιμπρέτο: Ευτυχία Μισύρη, Αφηγητής: Γιώργος Χουσάκος, Αμερικάνος: Δημήτρης Σιγαλός, Μελαχρώ: Ελεάνα Βάσιου Θεία Κυρατσώ: Μαρία Ρουμάνη, Καπετάν Γιάννης Ιμβριώτης: Σάββας Χατζηνικολάου, Μπάρμπα Αναγνώστης: Μιχάλης Παπάζογλου, Αχθοφόρος: Σπύρος Παπανικολάου. Συμμετέχει το Φωνητικό Σύνολο Cantus σε διδασκαλία Κωνσταντίνας Μήλια. Τη Μουσική Διεύθυνση έχει ο Φοίβος Παπαδόπουλος.
Κατηγορίες
- Επικαιρότητα(18.898)
- Πολιτικό Ρεπορτάζ(491)
- Ελλάδα(127)
- Οικονομία(1)
- Πολιτισμός(4.055)
- Εκδηλώσεις(1.519)
- Ήπειρος(1.957)
- Αθλητικά(2.819)
Αρθρογραφία
Είσοδος