![](https://www.ele.gr/wp-content/uploads/2022/04/ΓΥΜΝΑΣΙΟ-ΕΛΕΟΥΣΑΣ-ΑΔΕΣΠΟΤΑ-3.jpg)
Η ενημέρωση και η ευαισθητοποίηση των μαθητών στην ανάγκη προστασίας και διαχείρισης των ζώων, ήταν ο στόχος της εκδήλωσης που έγινε το πρωί της Δευτέρας στο Γυμνάσιο Ελεούσας από τον δήμο Ζίτσας.
Αφορμή για την εκδήλωση στάθηκε η Παγκόσμια Ημέρα Αδέσποτων ζώων και το Γραφείο Διαχείρισης Αδέσποτων και Ανεπιτήρητων Ζώων του δήμου, με επικεφαλής την Κατερίνα Μπαλάφα και η Δευτεροβάθμια Σχολική Επιτροπή με πρόεδρο τον Φώτη Ράρρα αντίστοιχα, ανέλαβαν να υλοποιήσουν την εκδήλωση, που συγκέντρωσε το μέγιστο δυνατό ενδιαφέρον των μαθητών του Γυμνασίου Ελεούσας.
Οι πρωταγωνιστές όμως δεν ήταν οι διοργανωτές ή οι ομιλητές ούτε καν οι μαθητές, αλλά τα τρία υπέροχα σκυλάκια, τα δύο εκ των οποίων έφερε μαζί του ο εκπαιδευτής Νίκος Τσιότας και το τρίτο, τα στελέχη της ΚΙ.ΔΙ.ΖΩ Ιωαννίνων με την πρόεδρο Εύα Κρυστάλλη, που ήταν και ομιλήτρια στην εκδήλωση, παρέχοντας ενημέρωση για τον τρόπο χειρισμού απέναντι στα αδέσποτα ζώα, αλλά κυρίως για τη σημασία της υιοθεσίας ενός αδέσποτου.
Χαιρετισμό στην εκδήλωση απηύθυνε ακόμη εκτός από την κα Μπαλάφα και τον κ. Ράρρα και ο δήμαρχος Ζίτσας Μιχ. Πλιάκος.
Related Posts
-
26 Ιουλίου 2024 -
19 Ιουλίου 2024 Επιχείρηση εξόντωσης αδέσποτων με φόλες
-
20 Ιουνίου 2024 Φεστιβάλ παραδοσιακών χορών στον Δήμο Ζίτσας
-
15 Ιουνίου 2024 Πάνω από 700 αθλητές στο 1ο Τουρνουά Ακαδημιών Ποδοσφαίρου
-
12 Ιουνίου 2024 Φθηνότερα εισιτήρια, περισσότερα δρομολόγια
-
Κατηγορίες
- Επικαιρότητα(18.898)
- Πολιτικό Ρεπορτάζ(491)
- Ελλάδα(127)
- Οικονομία(1)
- Πολιτισμός(4.055)
- Εκδηλώσεις(1.519)
- Ήπειρος(1.957)
- Αθλητικά(2.819)
Αρθρογραφία
Είσοδος