Ένα ηχηρό και ξεχωριστό μήνυμα ευαισθητοποίησης για την πρόληψη του καρκίνου του μαστού έστειλε η ομάδα μπάσκετ του ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ, με αφορμή τον εορτασμό του Οκτωβρίου ως ο μήνας που είναι αφιερωμένος στην πρόληψη του καρκίνου σε παγκόσμιο επίπεδο.
Ο Οκτώβριος έχει θεσμοθετηθεί ως μήνας πρόληψης και ενημέρωσης για τον καρκίνο του μαστού με στόχο την καταπολέμηση της ασθένειας. Έτσι, τρεις αθλήτριες της ομάδας μπάσκετ του ΠΑΣ, προχώρησαν σε μία διαφορετική, από τις συνήθεις για τις αθλήτριες, αλλά και για το χώρο στον οποίο αγωνίζονται, το Νέο Κλειστό Γυμναστήριο, φωτογράφηση.
Η αρχηγός Ντίνα Σαρηγιαννίδου, η Άσπα Καλαμπάκου και η Marina Ewodo, άφησαν για λίγο την μπάλα του μπάσκετ, φόρεσαν γάντια του μποξ και μια κορδέλα στο στήθος τους με το σύνθημα “Save the woman not the boobs” (σώσε τη γυναίκα, όχι το στήθος), στέλνοντας προς κάθε κατεύθυνση το μήνυμα ότι πάνω απ’ όλα προέχει η υγεία και η ζωή των γυναικών, κάτι που επιτυγχάνεται με την πρόληψη και την έγκαιρη διάγνωση.
Related Posts
-
17 Ιουλίου 2024 -
12 Ιουλίου 2024 Παίκτρια του ΠΑΣ η Άρτσερ
-
9 Ιουλίου 2024 Ανακοίνωσε την Τριανταφύλλου ο ΠΑΣ WBC
-
6 Ιουνίου 2024 Ο απολογισμός μίας εντυπωσιακής σεζόν
-
11 Απριλίου 2024 Στον «τελικό» με Ηρακλή ο ΠΑΣ με έπαθλο την 5η θέση και την Ευρώπη!
-
9 Απριλίου 2024 Πρώτο βήμα πρόκρισης για τον ΠΑΣ (63-57) τον ΠΑΟΚ
Κατηγορίες
- Επικαιρότητα(18.898)
- Πολιτικό Ρεπορτάζ(491)
- Ελλάδα(127)
- Οικονομία(1)
- Πολιτισμός(4.055)
- Εκδηλώσεις(1.519)
- Ήπειρος(1.957)
- Αθλητικά(2.819)
Αρθρογραφία
Είσοδος