Το Προξενικό Γραφείο της Δημοκρατίας της Γαλλίας στα Ιωάννινα και το Πνευματικό Κέντρο Δήμου Ιωαννιτών σε συνεργασία με το Γαλλικό Ινστιτούτο Αθηνών, στο πλαίσιο του 22ου Φεστιβάλ Γαλλόφωνου Κινηματογράφου, διοργανώνουν στις 26 και 27 Νοεμβρίου, στον Πολιτιστικό Πολυχώρο «Δ. Χατζής», ένα αφιέρωμα στο Γαλλικό Κινηματογράφο.
Το Σάββατο 26 Νοεμβρίου, στις 20:30, θα προβληθεί η ταινία «Οι ουρανοί του Λιβάνου» σε σκηνοθεσία Chloé Mazlo, (Sous le ciel d’Alice, 2020, 92΄), με τους:
Alba Rohrwacher, Wajdi Mouawad.
Στη δεκαετία του 1950, η Άλις εγκαταλείπει την ελβετική πατρίδα της για τον Λίβανο, μια ηλιόλουστη και πληθωρική χώρα, όπου απολαμβάνει τα καλύτερα χρόνια της ζωής της. Στη δεκαετία του 1970, ο εμφύλιος πόλεμος γίνεται εμπόδιο στον παράδεισο της Άλις και εκείνη θα κάνει ό,τι μπορεί για να προστατεύσει τον εαυτό της από το αναπόφευκτο, αρνούμενη να ενδώσει στην απόγνωση.
Την Κυριακή 27 Νοεμβρίου, στις 20:30, θα προβληθεί η ταινία «Φυγή» σε σκηνοθεσία Florence Miailhe (La traversée, 2021, 84΄).
Ένα λεηλατημένο χωριό, μια οικογένεια σε φυγή και δύο παιδιά, που χάνονται στο δρόμο της εξορίας. Η Kyona και ο Adriel προσπαθούν να ξεφύγουν από αυτούς που τους κυνηγούν για να φτάσουν σε μια χώρα με πιο επιεικές καθεστώς. Κατά τη διάρκεια του μυητικού ταξιδιού τους, από την παιδική ηλικία στην εφηβεία, θα περάσουν από πολλές δοκιμασίες, φανταστικές και πραγματικές, για να φτάσουν στον προορισμό τους.
Related Posts
-
22 Ιουνίου 2024 -
8 Ιουνίου 2024 22ο Preveza Jazz Festival Μια μαγική τετραήμερη γιορτή
-
5 Ιουνίου 2024 Ήνορο Ήπειρος με τα φλουριά σου
-
5 Ιουνίου 2024 Γιατί ’ναι μαύρα τα βουνά 2024
-
11 Οκτωβρίου 2023 Σε εξέλιξη οι εκθέσεις του φεστιβάλ Photometria
-
1 Ιουλίου 2023 Συνέχεια στο Φεστιβάλ Ρεμπέτικου
Κατηγορίες
- Επικαιρότητα(18.898)
- Πολιτικό Ρεπορτάζ(491)
- Ελλάδα(127)
- Οικονομία(1)
- Πολιτισμός(4.055)
- Εκδηλώσεις(1.519)
- Ήπειρος(1.957)
- Αθλητικά(2.819)
Αρθρογραφία
Είσοδος