Σε ημερίδα που διοργάνωσε η HIGGS με θέμα “Κοινωνικά ζητήματα και χρήση του τετραπλού έλικα για την αντιμετώπισή τους” συμμετείχε και ο Δήμος Ιωαννιτών με τον αντιδήμαρχο Αθλητισμού Νίκο Τσόλη που αναφέρθηκε στις δράσεις που πραγματοποιούνται από τον Δήμο και αφορούν την κοινωνικοποίηση των νεαρών προσφύγων που διαμένουν στον καταυλισμό του Κατσικά.
Ο κ. Τσόλης τόνισε ότι ο αθλητισμός συνιστά μια διαδικασία που οι συμμετέχοντες καλούνται να διαμορφώσουν κοινούς στόχους και αξίες και να αποτελέσουν παράγοντα κοινωνικοποίησης των ατόμων που συμμετέχουν με όρους ισοτιμίας και σεβασμού προς κάθε άνθρωπο, ανεξάρτητα από τη φυλή, το χρώμα, τη θρησκεία και την οικονομική κατάσταση του καθενός.
Τέλος ευχαρίστησε τη μη κερδοσκοπική οργάνωση “Μετάδραση” για την άριστη συνεργασία σε κοινές αθλητικές δράσεις με τη συμμετοχή των νεαρών προσφύγων και προανήγγειλε αθλητική εκδήλωση με τη συνεργασία του Δήμου Ιωαννιτών και της “Μετάδρασης” στον Δήμο Πωγωνίου στην οποία θα συμμετέχουν προσφυγόπουλα και μαθητές του Δημοτικού σχολείου Καλπακίου στις 14 Δεκεμβρίου όπου μεταξύ των άλλων θα παρευρεθούν και γνωστοί Ολυμπιονίκες.
Related Posts
-
23 Ιουλίου 2024 -
20 Ιουλίου 2024 Συνέχεια εργασιών επισκευής στα σχολεία
-
19 Ιουλίου 2024 Επιχείρηση εξόντωσης αδέσποτων με φόλες
-
17 Ιουλίου 2024 Δεν τα βρίσκουν Περιφέρεια και Δήμος για το επίχωμα
-
12 Ιουλίου 2024 Σφραγίζονται οι μη λειτουργικές «Γωνιές Ανακύκλωσης»
-
4 Ιουλίου 2024 Βελτιωμένη εικόνα με τους καθαρισμούς οικοπέδων
Κατηγορίες
- Επικαιρότητα(18.898)
- Πολιτικό Ρεπορτάζ(491)
- Ελλάδα(127)
- Οικονομία(1)
- Πολιτισμός(4.055)
- Εκδηλώσεις(1.519)
- Ήπειρος(1.957)
- Αθλητικά(2.819)
Αρθρογραφία
Είσοδος