![](https://www.ele.gr/wp-content/uploads/2022/12/ΕΚΘΕΣΗ-ΒΕΡΟΛΙΝΟ-ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ1-1024x767.jpg)
Είκοσι δύο παραγωγοί από την Ήπειρο είχαν τη δυνατότητα να παρουσιάσουν τα προϊόντα τους στη Διεθνή Έκθεση Τροφίμων και Ποτών Food & Life 2022 που πραγματοποιήθηκε στο Βερολίνο.
Οι παραγωγοί συμμετείχαν στην αποστολή της Περιφέρειας Ηπείρου, η οποία επέλεξε τη συγκεκριμένη Έκθεση στο πλαίσιο του σχεδιασμού της για τη βελτίωση της εξωστρέφειας των τοπικών μας προϊόντων, όπως αναφέρει σε σχετική ανακοίνωση.
Η Food & Life 2022 είναι μια από τις μεγαλύτερες εκθέσεις της Βαυαρίας και της Νότιας Γερμανίας, με δυνατότητες απευθείας πωλήσεων στους καταναλωτές.
Όπως αναφέρεται ακόμα, η φετινή διοργάνωση προσέλκυσε πλήθος επισκεπτών, ενώ έντονη ήταν η παρουσία ομογενών και ειδικά απόδημων Ηπειρωτών. Το περίπτερο της Περιφέρειας Ηπείρου, μεταξύ άλλων, επισκέφτηκαν εκπρόσωποι του Ελληνικού Προξενείου Μονάχου, οι οποίοι μετά από συζητήσεις με τα μέλη της αποστολής της Περιφέρειας, υποσχέθηκαν να συνδράμουν για την πραγματοποίηση υπαίθριας εκδήλωσης σε κεντρική πλατεία του Μονάχου.
«Ο τελικός απολογισμός από τη συμμετοχή της Περιφέρειας και στη συγκεκριμένη έκθεση κρίνεται εκ του αποτελέσματος απόλυτα θετικός, καθώς οι 22 παραγωγοί που έδωσαν το «παρών» σε αυτή, συνήψαν συμφωνίες για διάθεση των προϊόντων τους με διανομείς και εμπόρους τροφίμων», σημειώνεται.
Το συντονισμό της αποστολής είχε η Προϊστάμενη Προώθησης & Προβολής Ηπειρωτικών προϊόντων της Περιφέρειας Σοφία Φούκη.
Related Posts
-
24 Ιουλίου 2024 -
23 Ιουλίου 2024 Στα Γιάννενα το συνέδριο των Ηπειρωτών Εξωτερικού
-
20 Ιουλίου 2024 «Αποκαλυπτήρια» για τον ενεργειακό «Απόλλωνα»
-
-
17 Ιουλίου 2024 ΠΡΩΗΝ ΚΛΕΙΣΤΟ ΞΙΦΑΣΚΙΑΣ Εν αναμονή της οικοδομικής άδειας
-
17 Ιουλίου 2024 Δεν τα βρίσκουν Περιφέρεια και Δήμος για το επίχωμα
Κατηγορίες
- Επικαιρότητα(18.898)
- Πολιτικό Ρεπορτάζ(491)
- Ελλάδα(127)
- Οικονομία(1)
- Πολιτισμός(4.055)
- Εκδηλώσεις(1.519)
- Ήπειρος(1.957)
- Αθλητικά(2.819)
Αρθρογραφία
Είσοδος