![](https://www.ele.gr/wp-content/uploads/2014/10/perifereiaipeirou1.jpg)
Παραδοσιακοί αγιογράφοι των Ιωαννίνων εκθέτουν έργα τους προς ευαισθητοποίηση των πολιτών σχετικά με την θέση της αγιογραφίας στον ναό.
Η έκθεση γίνεται με την αρωγή και την συνεργασία της Περιφέρειας Ηπείρου και φιλοξενείται στο ισόγειο του διοικητηρίου.
Η αγιογραφία είναι η τέχνη της απεικόνισης ιερών προσώπων ή θρησκευτικών σκηνών είναι η ζωγραφική παράσταση θρησκευτικών θεμάτων. Οι αγιογραφίες αντλούν τα θέματά τους από τη ζωή και κυρίως τα θαύματα των ανδρών και γυναικών που αγιοποιήθηκαν από την Εκκλησία. Η αγιογραφία είναι κεντρικής σημασίας στην Ορθόδοξη παράδοση.
Σύμφωνα με την Ορθόδοξη παράδοση, η αγιογραφική εικόνα δεν στοχεύει σε μια ρεαλιστική αναπαράσταση ενός προσώπου αλλά έχει πρωτίστως πνευματική σημειολογία αφού μέσω αυτής μπορεί να επιτευχθεί μια σχέση ζωής με το Θεό.
Η εικόνα δημιουργεί μια αίσθηση ζωντανής παρουσίας και φέρνει τον πιστό σε προσωπική σχέση και επαφή με την υπόσταση του εικονιζόμενου. Η αγιογραφία λοιπόν δε θεωρείται ως ένα απλό έργο τέχνης ή ένας θρησκευτικός πίνακας αλλά είναι ένα μέσο με το οποίο ο άνθρωπος μπορεί να φτάσει στην αγιότητα.
Κάλεσμα στους πολίτες να δουν τα έργα απεύθυνε ο αντιπεριφερειάρχης κ. Οδυσσέας Πότσης. Στην έκθεση μετέχουν οι: Νικόλαος Κάλλης, Μητρογιάννης Μιχάλης, Αντώνης Κων, Τάμπης Κων, Μουρεχιδου Μαρινα. Καλλιτεχνική επιμέλεια Μπούτσορα Ελισάβετ.
Η έκθεση θα διαρκέσει έως τις 22 Δεκεμβρίου.
Related Posts
-
24 Ιουλίου 2024 -
-
13 Ιουνίου 2024 Οι πολλαπλές όψεις της μητρότητας και της γονεϊκότητας
-
-
11 Ιουνίου 2024 Έκθεση Ευρωπαϊκών μεταλλίων και παρασήμων
-
24 Απριλίου 2024 Επίκεντρο των επαφών η αεροπορική σύνδεση Κύπρου – Ιωαννίνων
Κατηγορίες
- Επικαιρότητα(18.898)
- Πολιτικό Ρεπορτάζ(491)
- Ελλάδα(127)
- Οικονομία(1)
- Πολιτισμός(4.055)
- Εκδηλώσεις(1.519)
- Ήπειρος(1.957)
- Αθλητικά(2.819)
Αρθρογραφία
Είσοδος