Τετάρτη 21 Φεβρουαρίου 2024 05:33
Τελευταία Ενημέρωση: 12 Οκτωβρίου 2023
Επικαιρότητα

Ποιοι είναι πρώτοι σε σταυρούς στην ΠΕ Ιωαννίνων

Off

Ολοκληρώθηκε η καταμέτρηση και με τη διασταύρωση των στοιχείων του Πρωτοδικείου Ιωαννίνων για τη σταυροδοσία στις περιφερειακές εκλογές για τους υποψηφίους των επτά παρατάξεων στην Π.Ε Ιωαννίνων.

Η «Αξιοβίωτη Ανάπτυξη Ηπείρου» του Αλ. Καχριμάνη εκλέγει συνολικά 27 περιφερειακούς συμβούλους στην Ήπειρο, εκ των οποίων 14 στα Γιάννενα, πέντε στην Πρέβεζα και από τέσσερις σε Άρτα και Θεσπρωτία. Υπάρχει μία διχογνωμία ακόμη και στο εσωτερικό της παράταξης στην Άρτα για το εάν και κατά πόσον η τελευταία αδιάθετη έδρα και στην ουσία η δεύτερη έδρα της παράταξης ΦΩΣ του Λ. Γεωργόπουλου κατανέμεται ή όχι στην ΠΕ Άρτας, αλλά το πιθανότερο είναι να επαναληφθεί το αντίστοιχο σκηνικό του 2019 όταν και τότε η παράταξη Καχριμάνη έχασε την έδρα στην Άρτα, όπου είχε το μεγαλύτερο υπόλοιπο η τελευταία παράταξη.

Σε κάθε περίπτωση υπάρχει περιθώριο έξι ημερών για την υποβολή ενστάσεων μετά την πάροδο της οποίας τα κατά τόπους Πρωτοδικεία θα ανακοινώσουν τα οριστικά αποτελέσματα.

Η παράταξη Αλ. Καχριμάνη

Στην ΠΕ Ιωαννίνων η σειρά κατάταξης και η σταυροδοσία των 14 περιφερειακών συμβούλων που εκλέγονται με την Αξιοβίωτη Ανάπτυξη Ηπείρου έχει ως εξής:

Νάκου Αγνή 9.391

Σιαράβας Κων/νος 7.144

Γοργόλης Βασίλης 6.599

Τσιάρα Σταυρούλα 5.772

Περιστέρη Ελένη 5.682

Κίτσιος Κων/νος 4.243

Γαϊτανίδης Πρόδρομος 4.216

Γκαρτζονίκας Ηλίας 3.913

Λαζάνης Χάρης 3.906

Μητροκώστα Γιούλα 3.167

Αρλέτου Αικατερίνη 3.138

Γκογκάκη Μαργαρίτα 2.714

Παπαρούσης Χριστ. 2.535

Γιουγλής Θεόφιλος 2.384

Ακολουθούν σε απόσταση λίγων ψήφων οι Βλέτσας Βασίλης, Κολιού Μαρία και Ντάσιος Γεώργιος.

Από τους 14 νεοεκλεγέντες οι οκτώ είναι «παλιοί», ενώ οι έξι είναι πρωτοεμφανιζόμενοι στις εκλογές που κατάφεραν και κέρδισαν την εκλογή τους στα έδρανα του περιφερειακού συμβουλίου.

Στις άλλες τρεις ΠΕ η σειρά σταυροδοσίας για τους συμβούλους που εκλέγονται με την «Αξιοβίωτη Ανάπτυξη Ηπείρου» είναι:

ΠΕ Άρτας

Ψαθάς Βασίλειος

Σίμου – Τάσιου Αναστασία

Σπύρου Νικόλαος

Κατέρης Ιωάννης

ΠΕ Θεσπρωτίας

Πιτούλης Θωμάς

Παπαγρηγορίου Νικ

Γκαμπρέλας Δημ.

Μπραϊμη Σταυρούλα

ΠΕ Πρέβεζας

Ιωάννου Στρ.

Δράκος Αναστ.

Τσοβίλης Ευάγ.

Σπυρέλης Μιχ.

Γούσης Χρ.

Οι άλλες παρατάξεις

Για τις υπόλοιπες παρατάξεις οι πρώτοι σε σειρά προτίμησης σύμβουλοι στην ΠΕ Ιωαννίνων είναι οι:

ΚΟΙΝΟ ΤΩΝ ΗΠΕΙΡΩΤΩΝ

Μαντάς Χρ. 1.026

Δημητριάδης Σαβ. 1.022

Στέφος Θεόδ.    947

ΗΠΕΙΡΟΣ ΟΛΟΝ

Λιούρης Θεοχ. 2.116

Κιτσανού Μαργ. 1.819

Βλάχος Γεώρ. 1.458

ΛΑΙΚΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ

Ζέκα Τίνα 1.158

Παπαγεωργίου Β.        713

ΟΡΙΖΟΝΤΕΣ ΗΠΕΙΡΟΥ

Υφαντής Σπυρ.     526

Αθανασίου Σπυρ.         449

ΑΡΙΣΤ. ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ

Μεντής Χρ.                   307

Βλάχας Παν.    193

Related Posts

Powerd By  

Ιδιοκτητης- νομιμος εκπροσωπος -
Δ/ντης- Δ/ντης συνταξης- διαχειριστης-
δικαιουχος domain name:
ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΤΖΕΚΑ ΦΩΤΕΙΝΗ

Ι. ΠΑΛΑΙΟΛΟΓΟΥ 8 45221 ΙΩΑΝΝΙΝΑ
tel 2651032055
mail ele@ele.gr

ΑΦΜ 047685050
ΔΟΥ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ