Παρασκευή 10 Μαΐου 2024 01:46
Τελευταία Ενημέρωση: 01 Νοεμβρίου 2023
Αθλητικά

ΣΕ ΑΓΩΝΕΣ ΣΤΗ ΛΕΥΚΑΔΑ Ο ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΡΟΜΕΩΝ Με μεγάλη αποστολή και ξεχωριστές διακρίσεις

Off

Με σύμμαχο τον καλό καιρό και τη διάθεση αθλητών, διοργανωτών και εθελοντών πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 29 Οκτωβρίου με επιτυχία ο αγώνας Ορεινού τρεξίματος Lefkas Trail Run με διαδρομές 23χλμ, 13χλ, 5χλμ καθώς και παιδικό αγώνα 600μ.

Τον αγώνα διοργάνωσε ο Σύλλογος Επαγγελματιών και Προστασίας Περιβάλλοντος Νικιάνας με συνδιοργανωτές τον Αθλητικό Σύλλογο Φίλανδρο, τον Δήμο Λευκάδας και την Περιφερειακή Ενότητα Λευκάδας υπό την αιγίδα της Ελληνικής Ομοσπονδίας Συλλόγων Λαϊκού Μαζικού Αθλητισμού και Υπεραποστάσεων ΕΟΣΛΜΑ-Υ.

Εξακόσιοι δρομείς πήραν εκκίνηση και στις 4 διαδρομές του αγώνα.

Η παρουσία του Συλλόγου Δρομέων Ιωαννίνων ήταν αισθητή στον αγώνα, συμμετέχοντας με 30 δρομείς και οι πολύ καλές επιδόσεις των μελών του, έφεραν και διακρίσεις.

Οι διακριθέντες ανά αγώνα είναι οι:

– 21χλμ

Η Δήμητρα Τζαλοκώστα κατέλαβε την 6η θέση γενικής κατηγορίας και την 1η θέση γενικής γυναικών με επίδοση 2.33.48

– 13χλμ

Στη διαδρομή των 13 χλμ ο Ηλίας Νάτσιας κατέλαβε την 1η θέση γενικής κατηγορίας με επίδοση 1.19.12

Την 3η θέση γενικής κατηγορίας στην κατέλαβε ο Γιώργος Γκόγκος με επίδοση 1.30.35

– 5χλμ

Την 2η θέση γενικής κατηγορίας κατέλαβε ο Μιχάλης Ράρρας με επίδοση 00.19.44 καταρρίπτοντας το μέχρι πρότινος ρεκόρ διαδρομής.

Παιδικός αγώνας 600μ

Πρώτος αναδειχθεί ο Γιώργος Παντούλας.

Ο Σύλλογος Δρομέων Ιωαννίνων βραβεύτηκε για την πολυπληθέστερη συμμετοχή του αγώνα και το βραβείο παρέλαβε ο αρχηγός της αποστολής και μέλος του ΔΣ Δρομέων Ιωαννίνων Οδυσσέας Κουκέσης.

Οι οργανωτές του αγώνα ανανέωσαν το ραντεβού τους για το Φθινόπωρο του 2024 σε ημερομηνία που θα ανακοινωθεί σύντομα.