H Καμεράτα του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, θα παρουσιάσει ένα αφιέρωμα στον Βενετσιάνο συνθέτη της περιόδου μπαρόκ, Αντόνιο Βιβάλντι.
Η εκδήλωση θα περιλαμβάνει πέντε κοντσέρτα για διάφορα όργανα, όπως φλάουτο, κιθάρα, βιολιά, βιολοντσέλο και φαγκότο, με σολίστ μέλη της Καμεράτα, φοιτητές που διακρίνονται για τη δεξιοτεχνία τους στα μουσικά αυτά όργανα.
Η συναυλία θα ξεκινήσει με ομιλία του Αναπληρωτή Καθηγητή του Τμήματος Νηπιαγωγών Θεοχάρη Ράπτη, με θέμα τη ζωή του Βιβάλντι και ειδικότερα τα έργα που θα παρουσιαστούν. Την Καμεράτα, διευθύνει ο αρχιμουσικός Γιώργος Χλίτσιος.
Η συναυλία πραγματοποιείται στο πλαίσιο των εκδηλώσεων για τα 60 χρόνια του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και θα επαναληφθεί στην Πρέβεζα μία μέρα νωρίτερα, την Κυριακή 25 Φεβρουαρίου ώρα 19:30, στο Πολιτιστικό Κέντρο Δήμου Πρέβεζας «Όαση».
Και στις δύο συναυλίες, η είσοδος για το κοινό είναι ελεύθερη.
Related Posts
-
11 Ιουλίου 2024 -
11 Ιουλίου 2024 Χωρίς αντιστοίχηση μετεγγραφών το Τμήμα Λογοθεραπείας
-
-
-
8 Ιουνίου 2024 «Σα μπαίνη το καράβι της αγάπης»
-
Κατηγορίες
- Επικαιρότητα(18.899)
- Πολιτικό Ρεπορτάζ(491)
- Ελλάδα(127)
- Οικονομία(1)
- Πολιτισμός(4.058)
- Εκδηλώσεις(1.520)
- Ήπειρος(1.957)
- Αθλητικά(2.819)
Αρθρογραφία
Είσοδος