![](https://www.ele.gr/wp-content/uploads/2024/04/ΧΑΡΙΤΣΗΣ-ΤΖΟΥΦΗ-Συνάντηση_Κλαδικό-Σωματείο-1024x771.jpg)
Συνάντηση με το ΔΣ του Κλαδικού Σωματείου Ιδιωτικής Υγείας πραγματοποίησαν ο πρόεδρος της ΚΟ της Νέας Αριστεράς Αλέξης Χαρίτσης και η βουλευτής Ιωαννίνων Μερόπη Τζούφη.
Όπως ανακοινώθηκε από το κόμμα, οι εκπρόσωποι των εργαζομένων στην ιδιωτική υγεία μίλησαν για τα σημαντικά προβλήματα που αντιμετωπίζουν και τη μεγάλη απεργία που πραγματοποίησαν απέναντι στην απαράδεκτη πρόταση των μεγάλων εργοδοτών, οι οποίοι αν και συσσωρεύουν υπερκέρδη, επιδιώκουν χειρότερες εργασιακές συνθήκες.
Από την πλευρά της Νέας Αριστεράς εκφράστηκε η υποστήριξη στους αγώνες των εργαζομένων. Τονίστηκε επίσης η άμεση ανάγκη να υπάρξουν αξιοπρεπείς εργασιακές σχέσεις και να ηττηθεί ο αυταρχισμός των εργοδοτών, ειδικά σε μια περίοδο σκληρής νεοφιλελεύθερης πολιτικής από την κυβέρνηση της ΝΔ.
Εκ μέρους του Κλαδικού Σωματείου συμμετείχαν ο πρόεδρος Δημήτρης Αλεξόπουλος, ο αναπλ. γραμματέας Κώστας Κρέτσης και το μέλος του ΔΣ Αντώνης Ράπτης.
Related Posts
-
-
5 Ιουνίου 2024 «Δικαιωμένοι και αισιόδοξοι για τις εκλογές»
-
4 Ιουνίου 2024 Βιώσιμη και ισόρροπη ανάπτυξη με ισότητα
-
4 Ιουνίου 2024 Διπλή η σημασία της ψήφου στις ευρωεκλογές
-
31 Μαΐου 2024 Οι κίνδυνοι για τις δομές υγείας των Ιωαννίνων
-
Κατηγορίες
- Επικαιρότητα(18.898)
- Πολιτικό Ρεπορτάζ(491)
- Ελλάδα(127)
- Οικονομία(1)
- Πολιτισμός(4.055)
- Εκδηλώσεις(1.519)
- Ήπειρος(1.957)
- Αθλητικά(2.819)
Αρθρογραφία
Είσοδος