Αθλητικά

Σπουδαία νίκη με «όπλο» την εμπειρία

Off

Με «όπλο» την εμπειρία των Ντόκου και Σαρηγιαννίδου και τον ενθουσιασμό και την ευστοχία της Πάφη, η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ πέτυχε μία ακόμη νίκη στην Α2 Εθνική κατηγορία, φτάνοντας το ρεκόρ της στο 9-3.

Θύμα της ομάδας του Γ. Σιαμέτη, που λόγω τιμωρίας παρακολούθησε το παιχνίδι από την κερκίδα, αυτή τη φορά ήταν ο Αστέρας Ιπποδρομίου, που ερχόταν από ένα καλό σερί νικών, το οποίο όμως σταμάτησε στο Νέο Κλειστό.

Ο ΠΑΣ ξεκίνησε δυνατά, πήρε διαφορά 10 πόντων στο ημίχρονο με 50% ευστοχία στα τρίποντα  και τις Ντόκου-Πάφη σε εξαιρετική μέρα.

Το τελευταίο δεκάλεπτο έμελλε να είναι συναρπαστικό. Οι φιλοξενούμενες μείωσαν στους τρεις πόντους, αλλά η ομάδα του ΠΑΣ ξέφυγε ξανά, στους 12. Με σερί 10-0 όμως ο Αστέρας «επέστρεψε» στο ματς 14 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.

Οι παίκτριες του ΠΑΣ δεν έχασαν την ψυχραιμία τους όμως και η Σαρηγιαννίδου με μια βολή, οριστικοποίησε το 53-50 ως τελικό σκορ του παιχνιδιού.

Τα δεκάλεπτα: 10-7, 29-23, 43-33, 53-50

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Μιχάλ-Γιωτάκης): Ντόκου 16(4), Χήτα, Σαρηγιαννίδου 11(1), Χρηστάκη, Μεντεσίδου 4, Πάφη 13(3), Ξανθοπούλου, Πανούτσου, Διαμαντοπούλου, Βρασταμηνού, Ντάλα 5(1), Μπουκουβάλα 4