![](https://www.ele.gr/wp-content/uploads/2014/10/LIGIADES-MNHMEIO2-1024x768.jpg)
78 χρόνια συμπληρώνονται φέτος από το Ολοκαύτωμα των Λιγκιάδων. Οι εκδηλώσεις μνήμης και τιμής θα πραγματοποιηθούν την Κυριακή 3 Οκτωβρίου στο μαρτυρικό χωριό.
Σύμφωνα με το πρόγραμμα, στις 10:30 το πρωί θα τελεστεί επιμνημόσυνη δέηση στον Ιερό Ναό του Αγίου Γεωργίου και αμέσως μετά άφιξη στο χώρο του Ηρώου.
Στις 11 θα γίνει ομιλία από τον Δήμαρχο Ιωαννίνων Μωυσή Ελισάφ. Θα ακολουθήσει προσκλητήριο νεκρών και κατάθεση στεφάνων. Η εκδήλωση θα ολοκληρωθεί στις 11:45.
Το Σάββατο 2 Οκτωβρίου στις οκτώ το βράδυ, στο χώρο του Ηρώου θα γίνει παρουσίαση των γεγονότων του Ολοκαυτώματος των Λιγκιάδων από τον Ιστορικό- Ερευνητή Αλέκο Ράπτη.
Οι φετινές εκδηλώσεις θα γίνουν σύμφωνα με τις ισχύουσες υγειονομικές διατάξεις, οι καταθέσεις στεφάνων θα πραγματοποιηθούν με αυστηρά περιορισμένο αριθμό ατόμων και με τήρηση όλων των μέτρων όπως χρήση μάσκας, αποστάσεις κλπ.
Related Posts
-
23 Ιουλίου 2024 -
20 Ιουλίου 2024 Συνέχεια εργασιών επισκευής στα σχολεία
-
19 Ιουλίου 2024 Επιχείρηση εξόντωσης αδέσποτων με φόλες
-
17 Ιουλίου 2024 Δεν τα βρίσκουν Περιφέρεια και Δήμος για το επίχωμα
-
12 Ιουλίου 2024 Σφραγίζονται οι μη λειτουργικές «Γωνιές Ανακύκλωσης»
-
4 Ιουλίου 2024 Βελτιωμένη εικόνα με τους καθαρισμούς οικοπέδων
Κατηγορίες
- Επικαιρότητα(18.898)
- Πολιτικό Ρεπορτάζ(491)
- Ελλάδα(127)
- Οικονομία(1)
- Πολιτισμός(4.055)
- Εκδηλώσεις(1.519)
- Ήπειρος(1.957)
- Αθλητικά(2.819)
Αρθρογραφία
Είσοδος