![](https://www.ele.gr/wp-content/uploads/2021/11/ΣΕΒ-ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ-1-1024x768.jpg)
Οι ευκαιρίες και δυνατότητες ανάπτυξης για τις επιχειρήσεις της Ηπείρου βρέθηκαν στο επίκεντρο των συζητήσεων και επαφών που είχε με τοπικούς φορείς της αυτοδιοίκησης, αλλά και της επιχειρηματικότητας, η αντιπροσωπεία του ΣΕΒ, με επικεφαλής τον πρόεδρο της Εκτελεστικής Επιτροπής Ευθύμιο Βιδάλη και τον Νίκο Χήτο, πρόεδρο της ΧΗΤΟΣ ΑΒΕΕ.
Για δύο ημέρες, τη Δευτέρα και την Τρίτη, η αντιπροσωπεία του ΣΕΒ είχε την ευκαιρία να επισκεφθεί τις τοπικές αρχές, επιχειρηματικούς φορείς και τις πρυτανικές αρχές του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, ενώ το πρωί της Τρίτης, πραγματοποιήθηκε σύσκεψη στην αίθουσα συνεδριάσεων του Επιμελητηριακού Μεγάρου με το ΔΣ του Επιμελητηρίου Ιωαννίνων.
Όπως ανέφεραν τόσο ο κ. Βιδάλης, από το ΣΕΒ, όσο και ο πρόεδρος του Επιμελητηρίου Ιωαννίνων Δημ. Δημητρίου, τέθηκαν στέρεες βάσεις μίας συνεργασίας σε πολλά επίπεδα, η οποία θα έχει συνέχεια και προοπτική το επόμενο διάστημα, με εξειδίκευση στην περιφερειακή ανάπτυξη και έμφαση στις υποδομές για την ανάπτυξη της μεταποίησης στην περιοχή, την έρευνα και καινοτομία, την πράσινη οικονομία, την πρόσβαση των τοπικών επιχειρήσεων σε χρηματοδότηση, την εξωστρέφεια, και την ανάπτυξη σύγχρονων δεξιοτήτων.
Του ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ
Related Posts
-
19 Ιουλίου 2024 -
13 Ιουνίου 2024 Με στόχο μία αλλαγή σελίδας για το «επιχειρείν»
-
-
9 Μαρτίου 2024 Ανοίγει τη Δευτέρα το «Εξοικονομώ – Επιχειρώ»
-
30 Νοεμβρίου 2023 Πιέσεις για διεύρυνση του ωραρίου στο Τελωνείο Μαυροματίου
-
28 Νοεμβρίου 2023 ΤΡΑΠΕΖΑ ΗΠΕΙΡΟΥ Συνάντηση με ΣΕΒ για την Ηπειρωτική επιχειρηματικότητα
Κατηγορίες
- Επικαιρότητα(18.898)
- Πολιτικό Ρεπορτάζ(491)
- Ελλάδα(127)
- Οικονομία(1)
- Πολιτισμός(4.055)
- Εκδηλώσεις(1.519)
- Ήπειρος(1.957)
- Αθλητικά(2.819)
Αρθρογραφία
Είσοδος