![](https://www.ele.gr/wp-content/uploads/2022/06/ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΙΚΟΣ-ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ-1024x704.jpg)
Μουσικοχορευτική παράσταση, στο πλαίσιο των εκδηλώσεων για τα 100 χρόνια από την Μικρασιατική Καταστροφή, διοργανώνει την Κυριακή 26 Ιουνίου και ώρα 20:30, το Τμήμα Παραδοσιακών Χορών του Πνευματικού Κέντρου Δήμου Ιωαννιτών.
Συμμετέχουν τα τμήματα παραδοσιακών χορών των φορέων: Πνευματικό Κέντρο Δήμου Ιωαννιτών, Αδελφότητα Ποντίων και Μικρασιατών Ηπείρου (με συμμετοχή και της χορωδίας), Σύλλογος Μικρασιατών και Ποντίων Πρέβεζας, Σύλλογος Μικρασιατών Νεοκαισάρειας Ιωαννίνων, Πολιτιστικός Λαογραφικός Σύλλογος Καππαδόκων Κόνιτσας «Οι Ρίζες».
Η εκδήλωση θα ξεκινήσει με συγκέντρωση των συγκροτημάτων στην κυρά Φροσύνη και παρέλαση στις 20:10 προς την πλατεία Μαβίλη. Επιμέλεια- συντονισμός εκδήλωσης: Ηλίας Γκαρτζονίκας, Νίκος Νούσιας, Βασίλης Ράπτης (δάσκαλοι χορού ΠΚΔΙ- εκπαιδευτικοί Φυσικής Αγωγής). Παράλληλα, την ίδια ώρα, στην πλατεία Μαβίλη θα συγκεντρωθούν τρόφιμα για τις ανάγκες του Κοινωνικού Παντοπωλείου του ΟΚΑΠΑ του Δήμου Ιωαννιτών.
Related Posts
-
5 Ιουλίου 2024 -
18 Ιουνίου 2024 Ένας καινούργιος χώρος και αφιέρωμα στον Μ. Χατζιδάκι
-
-
13 Απριλίου 2024 Εκδηλώσεις του Μουσικού Σχολείου Ιωαννίνων
-
-
30 Μαρτίου 2024 Το πρόγραμμα «Εξοικονομώ» ανοίγει προοπτικές
Κατηγορίες
- Επικαιρότητα(18.898)
- Πολιτικό Ρεπορτάζ(491)
- Ελλάδα(127)
- Οικονομία(1)
- Πολιτισμός(4.055)
- Εκδηλώσεις(1.519)
- Ήπειρος(1.957)
- Αθλητικά(2.819)
Αρθρογραφία
Είσοδος