![](https://www.ele.gr/wp-content/uploads/2022/07/ΣΥΜΒΑΣΗ-ΑΝΑΤΟΛΗ-ΔΗΜΟΣ-ΙΩΑΝΝΙΤΩΝ-1024x461.jpg)
Προχωρά το έργο για την αναβάθμιση οδικών και άλλων υποδομών στη Δημοτική Ενότητα Ανατολής με προϋπολογισμό 400 χιλιάδες ευρώ. Τη σύμβαση υπέγραψε την Παρασκευή ο Δήμαρχος Ιωαννίνων με τον ανάδοχό του.
Στο πλαίσιο της εργολαβίας θα γίνουν εργασίες βελτίωσης στις Κοινότητες Ανατολής, Μπάφρας και Νεοκαισάρειας.
Μεταξύ των άλλων εργασίες θα αναπτυχθούν στις οδούς: Μηνά Παζήνα, Τριμέρη, Κ. Καραμανλή, Β. Ηπείρου, Εμμανουηλίδη, Επταλόφου, και Προφήτη Ηλία στην Ανατολή καθώς και σε δρόμους της Μπάφρας και της Νεοκαισάρειας.
Κύριο αντικείμενο είναι η κατασκευή́ και αποξήλωση της παλαιάς φθαρμένης ασφάλτου και η εκ νέου ασφαλτόστρωση οδών, η κατασκευή́ κράσπεδων και ρείθρων και η κατασκευή́ πεζοδρομίων.
Επιπλέον σε όποιες οδούς είναι αναγκαίο θα ανακατασκευασθούν τα φθαρμένα ρείθρα και κράσπεδα, επίσης θα κατασκευασθούν πεζοδρόμια και πλάκες πεζοδρομίων σύμφωνα με το εγκεκριμένο σχέδιο παρεμβάσεων.
Related Posts
-
23 Ιουλίου 2024 -
20 Ιουλίου 2024 Συνέχεια εργασιών επισκευής στα σχολεία
-
19 Ιουλίου 2024 Επιχείρηση εξόντωσης αδέσποτων με φόλες
-
17 Ιουλίου 2024 Δεν τα βρίσκουν Περιφέρεια και Δήμος για το επίχωμα
-
12 Ιουλίου 2024 Σφραγίζονται οι μη λειτουργικές «Γωνιές Ανακύκλωσης»
-
9 Ιουλίου 2024 Φόβοι για «στάση πληρωμών» στα έργα
Κατηγορίες
- Επικαιρότητα(18.898)
- Πολιτικό Ρεπορτάζ(491)
- Ελλάδα(127)
- Οικονομία(1)
- Πολιτισμός(4.055)
- Εκδηλώσεις(1.519)
- Ήπειρος(1.957)
- Αθλητικά(2.819)
Αρθρογραφία
Είσοδος