![](https://www.ele.gr/wp-content/uploads/2019/09/panepisthmio.jpg)
Ένας εκ των Άννα Μπατιστάτου και Σταύρου Νικολόπουλου αντίστοιχα θα είναι ο νέος πρύτανης του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, με τη διαδικασία να ξεκινά την ερχόμενη Δευτέρα, όπου οι υποψήφιοι πρυτάνεις και αντιπρυτάνεις αντίστοιχα θα παρουσιάσουν το πρόγραμμά τους στο Συμβούλιο Διοίκησης.
Θα ακολουθήσει την επόμενη Πέμπτη η αντίστοιχη παρουσίαση στη Σύγκλητο και την επόμενη ημέρα σε δημόσια παρουσίαση στην πανεπιστημιακή κοινότητα.
Στις 19 Δεκεμβρίου θα πραγματοποιηθεί η μυστική ψηφοφορία μέσω του προγράμματος ΖΕΥΣ, με τον νέο πρύτανη να αναδεικνύεται με απόλυτη πλειοψηφία. Σε περίπτωση που αυτό δεν καταστεί εφικτό, τότε θα ακολουθήσει και δεύτερη και τρίτη αν χρειαστεί, ψηφοφορία.
Για τη διαδικασία που προκαλεί και το ενδιαφέρον της τοπικής κοινωνίας μίλησε ο απερχόμενος πρύτανης Τριαν. Αλμπάνης. Το εξαιρετικό ενδιαφέρον ωστόσο προκύπτει μετά την οριστικοποίηση των υποψηφίων αντιπρυτάνεων, τους οποίους συμπεριλαμβάνουν οι δύο υποψήφιοι πρυτάνεις κα Μπατιστάτου και κ. Νικολόπουλος αντίστοιχα.
Η κα Μπατιστάτου προτείνει για αντιπρυτάνεις τους Παναγιώτα Μαντή, Ιωάννη Λεονάρδο, Θεόδωρο Ματίκα και Ξενοφώντα Μπήτσικα, ενώ ο κ. Νικολόπουλος προτείνει τους Παναγιώτη Κόκκα, Πέτρο Μαραγκό, Μηνά Πασχόπουλο και Κωνσταντίνο Σκομπρίδη.
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ
Related Posts
-
11 Ιουλίου 2024 -
11 Ιουλίου 2024 Χωρίς αντιστοίχηση μετεγγραφών το Τμήμα Λογοθεραπείας
-
-
13 Ιουνίου 2024 Με στόχο μία αλλαγή σελίδας για το «επιχειρείν»
-
-
8 Ιουνίου 2024 «Σα μπαίνη το καράβι της αγάπης»
Κατηγορίες
- Επικαιρότητα(18.898)
- Πολιτικό Ρεπορτάζ(491)
- Ελλάδα(127)
- Οικονομία(1)
- Πολιτισμός(4.055)
- Εκδηλώσεις(1.519)
- Ήπειρος(1.957)
- Αθλητικά(2.819)
Αρθρογραφία
Είσοδος