![](https://www.ele.gr/wp-content/uploads/2023/02/ΠΟΛΗ-ΑΕΡΟΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ.jpg)
Το Παράρτημα Ρομά, του Κέντρου Κοινότητας του ΟΚΠΑΠΑ, σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Κοινωνικής Προστασίας και με στελέχη του προγράμματος «Υποστηρικτικές παρεμβάσεις σε κοινότητες Ρομά για την ενίσχυση της πρόσβασης και μείωση της εγκατάλειψης της εκπαίδευσης από παιδιά και εφήβους» του ΕΚΠΑ, ολοκλήρωσαν τη δράση προαγωγής υγείας.
Η δράση περιλάμβανε ενημέρωση, έκδοση Ατομικών Δελτίων Υγείας του Μαθητή, προληπτικό ιατρικό έλεγχο, αλλά και καταγραφή της εμβολιαστικής κάλυψης των παιδιών Ρομά.
Στόχος της Δημοτικής Αρχής είναι η άρση όλων των εμποδίων που ανακόπτουν τη σχολική συμμετοχή παιδιών, που ανήκουν στις ευάλωτες ομάδες.
Ο Δήμος Ιωαννιτών ευχαριστεί θερμά τα στελέχη του Σταθμού Προστασίας Μάνας, Παιδιού και Εφήβου, το Αστικό ΚΤΕΛ Ιωαννίνων, τους Διευθυντές και τους εκπαιδευτικούς του 10ου Δημοτικού Σχολείου Ιωαννίνων και του 1ου Δημοτικού Σχολείου Περάματος.
Related Posts
-
23 Ιουλίου 2024 -
20 Ιουλίου 2024 Συνέχεια εργασιών επισκευής στα σχολεία
-
19 Ιουλίου 2024 Επιχείρηση εξόντωσης αδέσποτων με φόλες
-
17 Ιουλίου 2024 Δεν τα βρίσκουν Περιφέρεια και Δήμος για το επίχωμα
-
12 Ιουλίου 2024 Σφραγίζονται οι μη λειτουργικές «Γωνιές Ανακύκλωσης»
-
4 Ιουλίου 2024 Βελτιωμένη εικόνα με τους καθαρισμούς οικοπέδων
Κατηγορίες
- Επικαιρότητα(18.898)
- Πολιτικό Ρεπορτάζ(491)
- Ελλάδα(127)
- Οικονομία(1)
- Πολιτισμός(4.055)
- Εκδηλώσεις(1.519)
- Ήπειρος(1.957)
- Αθλητικά(2.819)
Αρθρογραφία
Είσοδος