![](https://www.ele.gr/wp-content/uploads/2023/06/ΒΙΒΛΙΟ-ΣΤΕΡΓΙΟΥΛΗ-2-1024x771.jpg)
Μνήμες από τη ζωή του ως δάσκαλος σε ένα απομακρυσμένο χωριό των Αγράφων, το Τρίδεντρο, όπου παρέμεινε για τρία χρόνια, περιγράφει στο βιβλίο του με τίτλο «Ένας δάσκαλος θυμάται», ο Βελλαίτης Δημήτρης Στεργιούλης.
Το απόγευμα της Τετάρτης στον Πολυχώρο «Δημ. Χατζής» η Ένωση Αποφοίτων Ιεροδιδασκαλείου Βελλάς παρουσίασε το βιβλίο του κ. Στεργιούλη που εμφανίστηκε συγκινημένος γιατί εκτός από τα όσα περιγράφει στο βιβλίο και τα βιώματά του στη σχολική τάξη, αλλά και ως κομμάτι της τοπικής κοινωνίας, είχε τη δυνατότητα να συναντήσει πολλούς Βελλαίτες με τους οποίους σπούδασαν μαζί.
Το βιβλίο παρουσίασαν ο Παναγιώτης Μπαλατσός, φιλόλογος και ο Στέφανος Κωλέττας, εκπαιδευτικός και συγγραφέας. Αποσπάσματα του βιβλίου διάβασε η Γιώτα Φλώρου ενώ την εκδήλωση συντόνισε ο Σωκράτης Μπαλάφας. Χαιρετισμό απηύθυνε και ο πρώην Πρύτανης του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων Γεώργιος Καψάλης.
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ
Related Posts
-
7 Ιουνίου 2024 -
5 Απριλίου 2024 ΒΙΒΛΙΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ Ψυχοστασία της Αλεξάνδρας Σαμοθράκη
-
15 Μαρτίου 2024 Το όραμα της Ευρωπαϊκής Ενοποίησης σήμερα
-
8 Μαρτίου 2024 Ένα χρήσιμο εργαλείο για την επιστημονική κοινότητα
-
20 Φεβρουαρίου 2024 Παρουσιάζεται το βιβλίο για τον Ιωάννη Κωλέττη
-
12 Ιανουαρίου 2024 ΕΚΔΗΛΩΣΗ Την «Καλαρρυτινή Αργυροτεχνία» παρουσίασε ο Απ. Κατσίκης
Κατηγορίες
- Επικαιρότητα(18.898)
- Πολιτικό Ρεπορτάζ(491)
- Ελλάδα(127)
- Οικονομία(1)
- Πολιτισμός(4.055)
- Εκδηλώσεις(1.519)
- Ήπειρος(1.957)
- Αθλητικά(2.819)
Αρθρογραφία
Είσοδος