![](https://www.ele.gr/wp-content/uploads/2015/09/kalpinea.jpg)
Μάχη δεύτερου γύρου για τον Θωμά Μπέγκα και τον Δημήτρη Παπαγεωργίου, οι εκλογές για τον νέο δήμαρχο Ιωαννίνων.
Το αποτέλεσμα του πρώτου γύρου στον Δήμο Ιωαννιτών άφησε ανοιχτή την εκλογή δημάρχου, αφού κανένας υποψήφιος δεν συγκέντρωσε 43% ενώ τα υψηλά ποσοστά που συγκέντρωσαν οι παρατάξεις που έμειναν εκτός δεύτερης Κυριακής είναι και αυτά που κάνουν το αποτέλεσμα ανοιχτό. Στην πράξη, οι δύο «μονομάχοι» θα κληθούν να γίνουν ελκυστικοί προς χιλιάδες ψηφοφόρους που δεν τους ψήφισαν, κάτι που δίνει νέες διαστάσεις σε αυτή την προεκλογική εβδομάδα.
Προβάδισμα πήρε ο Θωμάς Μπέγκας και η «Ενότητα Πολιτών Νέα Γιάννενα» με 33,55% (15.083 ψήφοι) και ακολουθεί ο Δημήτρης Παπαγεωργίου και τα «Γιάννενα Νέα Εποχή» με 24,11% (10.840).
Σε ένα σκηνικό που μοιάζει αρκετά με το 2019, εκτός δεύτερου γύρου έμειναν η Τατιάνα Καλογιάννη και ο Νίκος Γκόντας καθώς και ο Παντελής Κολόκας ενώ ακολούθησε η Όλυ Τσουμάνη που συμπληρώνει τις εκπροσωπήσεις στο νέο δημοτικό συμβούλιο. Εκτός έμεινε ο Χρήστος Πατσούρας που δεν έπιασε το όριο του 3%.
Του ΦΙΛΗΜΟΝΑ ΚΑΡΑΜΗΤΣΟΥ
Related Posts
-
25 Ιουλίου 2024 -
19 Ιουλίου 2024 Στον δήμαρχο ο πρέσβης του Βελγίου
-
7 Ιουνίου 2024 Προετοιμασία για τα 200 χρόνια της Ζωσιμαίας Σχολής
-
6 Ιουνίου 2024 Παρέμβαση – πρόσκληση Θ. Μπέγκα για τις Ευρωεκλογές
-
6 Ιουνίου 2024 Ο δήμαρχος υποδέχθηκε την Ελ. Παπασταματοπούλου
-
Κατηγορίες
- Επικαιρότητα(18.902)
- Πολιτικό Ρεπορτάζ(491)
- Ελλάδα(127)
- Οικονομία(1)
- Πολιτισμός(4.058)
- Εκδηλώσεις(1.520)
- Ήπειρος(1.957)
- Αθλητικά(2.819)
Αρθρογραφία
Είσοδος