![](https://www.ele.gr/wp-content/uploads/2023/11/ΒΟΓΛΗΣ-1024x768.jpg)
Μία ανοιχτή και ενδιαφέρουσα συζήτηση με αφορμή το βιβλίο του Πολυμέρη Βόγλη «Δυναμική αντίσταση- Υποκειμενικότητα, πολιτική βία και αντιδικτατορικός αγώνας 1967-1974» έγινε το βράδυ της Τετάρτης στον Πολυχώρο Δημ. Χατζής.
Η εκδήλωση αποτέλεσε την τελευταία παρέμβαση με δημόσιο χαρακτήρα του Τομέα Ιστορίας Νεωτέρων Χρόνων και του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών «Νεότερος και σύγχρονος κόσμος: Ιστορία, Λαογραφία Ανθρωπολογία» του Τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων στο πλαίσιο του εορτασμού της συμπλήρωσης 50 ετών από την εξέγερση του Πολυτεχνείου.
Εκτός από τον συγγραφέα, Καθηγητή Κοινωνικής Ιστορίας στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας Πολυμέρη Βόγλη, στην εκδήλωση συμμετείχαν ο Χάρης Καλαμπόκης, μεταπτυχιακός φοιτητής σύγχρονης ιστορίας στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων και η Λήδα Παπαστεφανάκη, Καθηγήτρια Οικονομικής και Κοινωνικής Ιστορίας στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων, ενώ συντονιστής ήταν ο δημοσιογράφος Φιλήμων Καραμήτσος.
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ
Related Posts
-
7 Ιουνίου 2024 -
5 Απριλίου 2024 ΒΙΒΛΙΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ Ψυχοστασία της Αλεξάνδρας Σαμοθράκη
-
15 Μαρτίου 2024 Το όραμα της Ευρωπαϊκής Ενοποίησης σήμερα
-
8 Μαρτίου 2024 Ένα χρήσιμο εργαλείο για την επιστημονική κοινότητα
-
20 Φεβρουαρίου 2024 Παρουσιάζεται το βιβλίο για τον Ιωάννη Κωλέττη
-
12 Ιανουαρίου 2024 ΕΚΔΗΛΩΣΗ Την «Καλαρρυτινή Αργυροτεχνία» παρουσίασε ο Απ. Κατσίκης
Κατηγορίες
- Επικαιρότητα(18.907)
- Πολιτικό Ρεπορτάζ(491)
- Ελλάδα(127)
- Οικονομία(1)
- Πολιτισμός(4.058)
- Εκδηλώσεις(1.520)
- Ήπειρος(1.957)
- Αθλητικά(2.819)
Αρθρογραφία
Είσοδος