![](https://www.ele.gr/wp-content/uploads/2023/06/ΔΗΜΟΣ-ΑΡΤΑΙΩΝ-ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ-ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ-1024x568.jpg)
Ανάμεσα στους Δήμους που συστήνει την δική του ενεργειακή κοινότητα, συγκαταλέγεται και ο Δήμος Αρταίων, αφού ολοκληρώθηκαν οι διαδικασίες που είχε ξεκινήσει η Δημοτική Αρχή.
Είναι γεγονός η ίδρυση της ενεργειακής κοινότητας, η οποία πλέον έχει καταχωρηθεί στο Γενικό Εμπορικό Μητρώο (ΓΕΜΗ). «Με τη συγκριμένη κίνηση, αναμένεται η παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας από φωτοβολταϊκά συστήματα κ.α, με σκοπό τον συμψηφισμό των καταναλώσεων του Δήμου Αρταίων Net- metering, ενώ με το πλεόνασμα θα μπορούν ευπαθείς οικογένειες του Δήμου να έχουν δωρεάν ρεύμα», σημειώνεται στην ανακοίνωση. Η ενεργειακή κοινότητα του Δήμου Αρταίων, είναι ένας αστικός συνεταιρισμός με στόχο την παραγωγή και διανομή ενέργειας, την αντιμετώπιση της ενεργειακής φτώχειας και την ενίσχυση της ενεργειακής αυτάρκειας. Η «Ενεργειακή Κοινότητα Περιορισμένης Ευθύνης Αρταίων» όπως είναι η ονομασία της, απαριθμεί επτά μέλη τα οποία είναι: ο Δήμος Αρταίων, η Δημοτική Κοινωφελής Επιχείρηση Δήμου Αρταίων (ΔΗΚΕΔΑ), το Κέντρο Κοινωνικής Μέριμνας Παιδείας Αθλητισμού Πολιτισμού (ΚΚΜΠΑΠ), η Δημοτική Επιχείρηση Ύδρευσης Αποχέτευσης Άρτας (ΔΕΥΑΑ), η Σχολική Επιτροπή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δήμου Αρταίων, η Σχολική Επιτροπή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δήμου Αρταίων και η Δημοτική Ανώνυμη Εταιρεία ( ΑΔΑΕ ΟΤΑ).
Related Posts
-
22 Δεκεμβρίου 2023 -
11 Οκτωβρίου 2023 Πώς έγινε η ανατροπή στον Δήμο Αρταίων
-
-
2 Ιουνίου 2023 Mαθαίνουμε στα παιδιά σωστή οδηγική συνείδηση
-
19 Απριλίου 2023 ΑΠΟ ΤΗ ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΑΡΧΗ Ικανοποίηση για την «Βυζαντινή Άρτα»
-
7 Απριλίου 2023 Πλούσιες εκδηλώσεις για τη «Βυζαντινή Άρτα»
Κατηγορίες
- Επικαιρότητα(18.899)
- Πολιτικό Ρεπορτάζ(491)
- Ελλάδα(127)
- Οικονομία(1)
- Πολιτισμός(4.058)
- Εκδηλώσεις(1.520)
- Ήπειρος(1.957)
- Αθλητικά(2.819)
Αρθρογραφία
Είσοδος