Κατά τη διάρκεια της συνεδρίασης του Περιφερειακού Συμβουλίου την Τρίτη, ο Περιφερειάρχης Αλ. Καχριμάνης, ανακοίνωσε ότι έχει ήδη αποστείλει πρόσκληση στους Δημάρχους και τα μέλη του Δ.Σ. του Αναγκαστικού Συνδέσμου Διαχείρισης Απορριμμάτων για σύσκεψη την ερχόμενη Παρασκευή προκειμένου να συζητηθούν όλα τα ζητήματα που έχουν ανακύψει το τελευταίο διάστημα σχετικά με το Εργοστάσιο και τη δοκιμαστική λειτουργία των ΣΜΑ.
«Δεν έχουμε τίποτε να χωρίσουμε, έχουμε όμως υποχρεώσεις σύμφωνα με τις συμβάσεις που έχουμε υπογράψει», τόνισε προσθέτοντας ότι από την όλη διαδικασία μόνο όφελος για τους δημότες της Ηπείρου θα προκύψει.
Το Διοικητήριο Πρέβεζας
Μεταξύ των θεμάτων που συζητήθηκαν κατά τη διάρκεια της συνεδρίασης ήταν και η διαδικασία για την κατασκευή του νέου Διοικητηρίου στην Π.Ε. Πρέβεζας. Όπως εξήγησε ο Αντιπεριφερειάρχης Στράτος Ιωάννου υπάρχει εξασφαλισμένη η πίστωση, ωστόσο έχει υπάρξει καθυστέρηση εξαιτίας του ΚΑΣ, το οποίο έκανε δύο χρόνια να εξετάσει τη μελέτη που είχε υποβληθεί το 2018. Οι παρατηρήσεις που είχε κάνει, τις επεξεργάζονται οι μελετητές για να κάνουν τις σχετικές τροποποιήσεις και έχει ζητηθεί από την Υπουργό Πολιτισμού να τεθούν άμεσα προς έγκριση στο Κ.Α.Σ., ώστε στη συνέχεια να προχωρήσουν οι διαδικασίες δημοπράτησης του έργου.
Related Posts
-
15 Ιουνίου 2024 -
14 Ιουνίου 2024 Αντιδρούν οδηγοί και επιχειρήσεις στην απαγόρευση κυκλοφορίας
-
12 Ιουνίου 2024 Προβληματισμοί για το ωράριο λειτουργίας του ΣΜΑ
-
7 Ιουνίου 2024 Επιχείρηση απομάκρυνσης ογκωδών μετά τα ρεπορτάζ
-
28 Μαΐου 2024 Διαφορετικές απόψεις, διαφορετικές προσεγγίσεις
-
6 Απριλίου 2024 Νέα δίκτυα σύνδεσης για έρευνα και καινοτομία
Κατηγορίες
- Επικαιρότητα(18.898)
- Πολιτικό Ρεπορτάζ(491)
- Ελλάδα(127)
- Οικονομία(1)
- Πολιτισμός(4.055)
- Εκδηλώσεις(1.519)
- Ήπειρος(1.957)
- Αθλητικά(2.819)
Αρθρογραφία
Είσοδος